Wczasy w górach - baza noclegowaWakacje gory
Oferty specjalne
Rekreacja
Wyszukiwarka obiektów
Miejscowość:

Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane

Beskid Niski (4)
Beskid Sądecki (5)
Beskid Wyspowy (1)
Beskid Żywiecki (6)
Beskid Śląski (9)
Gorce (5)
Góry Bystrzyckie (1)
Góry Stołowe (3)
Góry Wałbrzyskie (1)
Karkonosze (13)
Pieniny (17)
Góry Opawskie (2)
Orawa (5)
Podhale (72)
Tatry (10)
Masyw Śnieżnika (2)
Vysoké Tatry (1)
Menu kontekstowe
Ostatnio dodane
Polecamy miejscowosci
Atrakcje turystyczne
Webtraveling Paweł Mallek
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2013-09-11

Sanktuarium znajdujące się w Krzeszowie stanowi niewątpliwie Europejską Perłę Baroku i plasuje się w czołówce szczególnie ciekawych i godnych uwagi zabytków sakralnych nie tylko na terenie Polski, ale również Europy. Zabytek został wpisany na Listę Prezydenta RP, istnieję wielkie szanse, aby został również umieszczony na liście zabytków UNESCO.

Historia świątyni sięga 1292 roku, w tym czasie Cystersi rozpoczęli budowę pierwszego kościoła na tym terenie, budowa została zakończona w 1301 roku. Stanowił on gotycką bazylikę, która znacznie ucierpiała podczas wojen husyckich w latach 1419-1434 oraz wojny trzydziestoletniej trwającej od 1618 do 1648 roku.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie usytuowane jest Europejskim Szlaku Cysterskim oraz przy Sudeckiej Drodze św. Jakuba, stanowi jedno z czołowych miejsc pielgrzymkowych, co roku odwiedzane przez turystów i pielgrzymów z Polski oraz państw sąsiednich np. Czech i Niemiec. Doskonale widać tutaj ślady historii oraz wzajemne przenikanie się kultury Polaków, Serbołużyczan oraz Niemców.

Opactwo stanowi kilka budynków, będących zabytkami najwyższej klasy. Możemy tutaj zwiedzić takie obiekty jak:

- Bazylika mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny-świątynia w późnobarokowym stylu, we wnętrzu znajduję się ołtarz główny z obrazem przedstawiającym scenę Wniebowzięcia NMP, sklepienie świątyni zdobią freski o tematyce biblijnej. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w świątyni barokowe organy koncertowe, które stanowią jeden z najlepiej zachowanych tego typu instrumentów na terenie całej Europy. W świątyni znajduje się szereg pięknych obrazów oraz rzeźb autorstwa znamienitych artystów. Możemy oglądać tutaj figury Marii Niepokalanej, Scenę Zwiastowania i Nawiedzenia oraz rzeźby przedstawiające patronów benedyktynów- św. Scholastykę i św. Benedykta oraz cystersów św. Bernarda i św. Ludgarda. W 2001 roku świątynia została podniesiona do rangi bazyliki mniejszej.

- Kościół p.w. św. Józefa- położony na placu przy sanktuarium, w którym możemy podziwiać freski M. Willmanna  zwanego „ Śląskim Rembrandtem”, przedstawiające niecodziennie ujęte sceny z życia św. Rodziny, noszące tytuł-„ Radości i troski św. Józefa”.

- Mauzoleum Piastów Świdnicko- Jaworskich- usytuowane w tylnej części bazyliki, złożone zostały tutaj doczesne szczątki fundatorów świątyni. Powstało w 1735 roku, posiada formę dwóch oddzielnych kaplic połączonych ze sobą arkadą i przykrytych kopułami, których sklepienia zdobią piękne freski przedstawiające m.in. sceny z początków założenia fundacji klasztoru oraz dziejów fundatorów. Znajdziemy tutaj sarkofag Księcia Bolka I Surowego- położony w kaplicy północnej-datowany na XIV wiek, który przedstawia sylwetkę zmarłego w pełnej zbroi i z insygniami władzy królewskiej. W kaplicy południowej znajduje się sarkofag Bolka II Małego, pomiędzy kaplicą północną i południową usytuowane jest epitafium Bolka III zmarłego, jako dziecko, które ma postać czarnego obelisku z wyrytym symbolem wieczności, oglądać możemy tutaj również umierające putto symbolizujące śmierć dynastii wraz ze śmiercią Bolka III.

W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie znajduję się najstarszy w Polsce obraz przedstawiający wizerunek Marii- ikona Matki Bożej Łaskawej pochodząca z XIII wieku. W okolicy opactwa możemy przejść Drogę Krzyżową- Kalwaria Krzeszowska.

Sanktuarium to miejsce, gdzie zgromadzone zostały liczne dzieła takich artystów jak: Georg Wilhelm Neunhertz, Felix Anton Scheffler, Joseph Lachel. Ikona Matki Bożej Łaskawej została koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1996 roku podczas jego pielgrzymki do Ojczyzny.

Proponowany nocleg:
www.perla.karpacz.pl


 

Ferie

2013-12-16