Wczasy w górach - baza noclegowaWakacje gory
Oferty specjalne
Rekreacja
Wyszukiwarka obiektów
Miejscowość:

Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane

Beskid Niski (4)
Beskid Sądecki (5)
Beskid Wyspowy (1)
Beskid Żywiecki (6)
Beskid Śląski (9)
Gorce (5)
Góry Bystrzyckie (1)
Góry Stołowe (3)
Góry Wałbrzyskie (1)
Karkonosze (13)
Pieniny (17)
Góry Opawskie (2)
Orawa (5)
Podhale (72)
Tatry (10)
Masyw Śnieżnika (2)
Vysoké Tatry (1)
Menu kontekstowe
Ostatnio dodane
Polecamy miejscowosci
Atrakcje turystyczne
Webtraveling Paweł Mallek
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913Wybór towarzysza na górskie wędrówki

2016-09-22

Z pozoru wydaje się to takie proste.

 

Wśród zaznajomionych osób szukamy ludzi, z którymi wybierzemy się na wyprawę.

Zgłaszają się chętni i ruszamy w trasę. Nie zawsze jest to takie łatwe. Górska wyprawa to nie wyjście do wesołego miasteczka, czy do parku miejskiego.

Są osoby, które wybierają samotne górskie wędrówki. Jest to już kolejny etap zdobywania gór oraz samego siebie. Samodzielna wędrówka wymaga dojrzałych decyzji.

Na górską wyprawę lepiej nie wybierać się samotnie. 

Dobór odpowiedniej osoby na wędrówkę nie jest łatwy. Podpowiadamy zatem, co będzie wymagało naszej szczególnej uwagi.

 

Podczas wędrówki ważny jest charakter

Przyjaźń, wspólny język, bycie syjamskimi bliźniakami to jeszcze nie wszystko.
Od kandydata na górską wycieczkę należy oczekiwać jakiejkolwiek kondycji. Nie należy wyruszać w trasę z osobą, której aktywność podczas wolnego czasu ogranicza się do przeskakiwania  z telewizyjnego kanału na kanał.

W towarzyszu podróży należy doszukiwać się podobnych cech charakteru. Nie wybierajmy się na górską wycieczkę z osobą wiecznie narzekającą (w deszczowa pogodę nie wyjdzie ona z domu lub gdy zabolą ją nogi to będzie chciała zawrócić na szlaku). Jednocześnie nie można ulec paranoi doszukując się wspólnych cech.

Może uda się tak wpłynąć na marudę, że ta odmieni swoje nastawienie i polubi chodzenie po górach. Należy tylko prawidłowo połączyć ze sobą wszystkie elementy.
Jeśli wybierasz się w góry z osobą, która już dawno nie wykonywała żadnych ćwiczeń, to wcześniej można zaproponować jej wspólny trening. Należy w sposób racjonalny podejśc do tematu i tak go poprowadzić, aby nikt nie cierpiał z powodu zakwasów i nie płakał z bólu. Jeśli spotkanie jest niemożliwe to można zwyczajnie ustalić, że każdy ćwiczy samodzielnie.

Istotne sprawy, które mogą się przydać podczas wspólnego wędrowania w górach:

  • należy zwrócić uwagę na to, czy przedstawiony plan wyprawy wywoła słowa typu – „nie” albo „nie poradzę sobie”. Ważną sprawą jest pozytywna postawa, ponieważ obie strony muszą czuć się na siłach, rozkład sił powinien być porównywalny
  • powinno się ustalić szczegóły technicznego przygotowania wspólnej wyprawy ( mowa o butach trekkingowych, plecaku, odpowiednim ubraniu itd.)
  • należy zapytać o przebyte wcześniej szlaki i dostosować plany do potencjału każdego uczestnika
  • jeśli już wcześniej gdzieś wpólnie wyjeżdżaliście, to przypomnij sobie, czy doszło między wami do jakichś spięć i jakich spraw one dotyczyły
  • nie nakazuj wybrania się na górską wycieczkę. Powinna wystarczyć zachęta i pasja, ale nikomu nie można tego narzucić
  • należy zaplanować przerwę. Jeśli znana jest trasa pokaż, gdzie mogą wystąpić problemy. Jeśli prowadzi cię ktoś o większym doświadczeniu, to nie lękaj się stawiać pytań
  • nie zapomnijmy o kondycji i tempie. Najlepszy jest dobór osób o podobnych cechach. Chyba nikt nie chce za kimś gonić lub wiecznie czekać na kogoś
  • dobrze jest wiedzieć sporo na temat naszego kolegi lub koleżanki – czy jest na coś chory, czy przestrzeń /wysokość go nie przeraża.

Noclegi w górach  zamawiajcie, wyruszajcie na jesienne wędrówki. 

Więcej  


 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone